20.12.2023
Rejestracja wyrobów medycznych, a MDR 2017/745
Wielu producentów wyrobów medycznych po wejściu w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)...
Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak będzie to możliwe
06.11.2020
Pandemia SARS-COV-2 nie ustępuje, dlatego tak ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz wyposażenie się w niezbędne środki ochrony indywidualnej lub/i wyroby medyczne. Mowa tu oczywiście o wyrobach medycznych klasy I tj. np. maskach medycznych czy rękawiczkach. Do walki z ze skutkami pandemii dołączył także cały „świat” normalizacyjny. Międzynarodowa organizacja CASCO – Komitet ISO ds. oceny zgodności (ang. Committee on conformity assessment) zajmująca się zagadnieniami związanymi z systemami certyfikacji w skali międzynarodowej już w kwietniu opublikowała na swojej stronie 29 norm, które w założeniu mają pomóc wytwórcom dostosowanie swoich procesów produkcji do wymagań norm dedykowanych wyrobom medycznym oraz środkom ochrony indywidualnej. Wszystkie normy dostępne są za darmo -> link , w formacie tylko do odczytu. W ślad za ISO CASCO podążyła również krajowa jednostka normalizacyjna – Polski Komitet Normalizacyjny, która odpowiada w Polsce za organizację działalności normalizacyjnej. Opublikowała ona listę 39 norm dotyczących wyrobów medycznych oraz środków ochrony indywidualnej, dostępne do nieodpłatnej dystrybucji na czas walki z SARS-COV-2 -> link. W przypadku polskich norm wymagane jest zamówienie ich na własnym druku firmowym, na którym muszą znajdować się następujące informacje:
Dla wytwórców wyrobów medycznych szczególnie istotne są normy:
Pierwsze dwie z wymienionych odnoszą się do obowiązkowej oceny biozgodności, której głównym celem jest ochrona ludzi przed potencjalnymi ryzykami biologicznymi wynikającymi z używania wyrobów medycznych. Normy te zawierają wytyczne dotyczące biologicznej oceny wyrobów medycznych w procesie zarządzania ryzykiem, jako części całościowej oceny i rozwoju każdego wyrobu medycznego.
Norma ISO 13485 to międzynarodowy standard zawierający wymagania dotyczące wyrobów medycznych, którego celem jest zagwarantowanie najwyższej jakości wyrobów oraz ich zgodności z wymaganiami prawnymi i oczekiwaniami klientów.
Standard ISO 31000:2018 jest zbiorem zasad oraz ogólnych wytycznych dotyczących zarządzania ryzykiem w tym możliwych do zastosowania przy produkcji wyrobów medycznych.
Świat norm jest dla ekspertów CeCert naturalnym środowiskiem pracy. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem na organizowanych także on-linowo szkoleniach otwartych. Gorąco zachęcamy do kontaktu
Aktualności
Dyrektor Działu Certyfikacji Wyrobów Medycznych
CeCert Sp z o. o.